زبان ترکی چندمین زبان دنیاست ( موسسه زبان ایران کمبریج )

زبان ترکی چندمین زبان دنیاست ؟

پاسخ به این سوال که زبان ترکی چندمین زبان دنیاست کار سختی نیست !

دپارتمان آموزش زبان ترکی استانبولی آموزشگاه زبان ایران کمبریج در این بخش به پاسخ این سوال میپردازد. از این مطالب می توان به اهمیت زبان ترکی در دنیا نیز پی برد.

 • مرکز زبان ایران کمبریج با استفاده از بروزترین متدها در حال ارایه و برگزاری این دوره ها میباشد
 • بیش از 12 سال سابقه برگزاری کلاسها ، دستاوردهای درخشانی را دربر داشته است
 • این دوره ها با استفاده از رویکردهای بین اللملی در حال ارایه میباشد

شما عزیزان می توانید در ادامه  اطلاعات جالبی را کسب نمایید.

زبان ترکی چندمین زبان دنیاست ؟  نقش و جایگاه زبان ترکی

شاید دانستن نکات زیر برای شروع خالی از لطف نباشد:

 • زبان بین المللی انگلیسی 19 درصد از واژگان خود را از زبان ترکی گرفته است
 • زبان ایتالیایی نیز 39 درصد کلمات خود را از زبان ترکی گرفته است
 • زبان آلمانی همچنین 17 در صد از کلمات خود را از زبان ترکی گرفته است
 • زبان فرانسوی همچنین 9 درصد از واژگان خود را از زبان ترکی گرفته است
 • جالب است که بدانید تمامی کلمات ترکی دارای ریشه اصلی میباشند
 • زبان ترکی به عنوان یکی از ارزشمند ترین زبان های دنیا میباشد

اینها تنها برخی از ویژگی های خاص آموزش زبان ترکی استانبولی می باشد.

زبان ترکی چندمین زبان دنیاست

زبان ترکی چندمین زبان دنیاست

در این بخش به ارایه اسامی برخی از کشور هایی که زبان ترکی را به نوعی استفاده میکنند، اشاره می کنیم.

کشور های ترکی زبان شامل:

 • کشور ترکیه
 • کشور عزیز ما ایران
 • کشور عراق
 • کشور رومانی
 • کشور یونان
 • کشور آلمان
 • کشور نوروژ
 • و بسیاری دیگر از کشور های میباشند.

آموزش زبان ترکی استانبولی

شاید پس از اطلاع زبان ترکی چندمین زبان دنیاست بهتر است بدانید که دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی در ایران کمبریج به چه شکل هستند. دوره های آموزش ترکی دارای ویژگی های فوق می باشند :

 • کل دوره شامل 10 ترم
 • هر ترم شامل 12 جلسه
 • طول هر جلسه 90 دقیقه
 • برگزاری دوره عموما در آخر هفته ها
 • آموزش بر اساس کتاب Hitit
 • شهریه هر ترم 120000 تومان در سال 96
 • تعداد زبان آموز حاضر در هر کلاس حداکثر 12 نفر

شما عزیزان برای اطلاعات بیشتر پیرامون دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نمایید. امیدواریم مطالب فوق در ارتباط با زبان ترکی برای شما عزیزان مفید باشد.

 1. شعبه مرکزی ( میدان ولیعصر ) 88854048 – 88854207
 2. شعبه غرب ( میدان صادقیه ) 44024298 – 44024371
33 پاسخ
    • اره بعضیا حسودی میکنن بهش جایگاه میگن پایین من تو اجلاس و روزناما های معتبر دیدیم گفته:

     زبان تورکی ۳ دنیاست ولی بعضیا حسودی جایگاه نیبرن پایین من روزنامه معتبر

     پاسخ
   • مجید گفته:

    البته سومین زبان مادریه دنیاس که ۳۴۰ملیون انسان تقریبا زبان مادریشون ترکیه ولی از لحاظ تعدا ادمایی ک ترکی حرف بزنن درسته شاید ۱۲ ام باشه

    پاسخ
    • javad گفته:

     نه داداش اینطور که میگی نیس البته درسته سومین زبان دنیاس ولی نه از زبان مادری بلکه هم از لحاظ ارزش هم از لحاظ قدمت هم از لحاظ مادری خلاصه از همه لحاظ سومین زبان دنیاس یاشاسین تورک یاشاسین ایران

     پاسخ
  • javad گفته:

   فارسی جایگاهی در زبان ندارد ولی ۲۶۱ جایگاه در لهجه عربی رکورد رو شکوندن که ی فعل رو در چند جمله استفاده کردن
   1_آب خوردم
   2_زمین خوردم
   3_غذا خوردم
   4_هوا خوردم
   در حالی که ترکی به شرح زیر….
   1_سو ایچدیم
   2_یره دیدیم
   ۳_چورک یدیم
   ۴_هاوا چکدیم

   پاسخ
   • مهدی گفته:

    بنده خدا شناسه یا ضمیر متصل( م )رو که مختصر شده (من) است هم از فارسی گرفتین مگه اینکه بگین اونم ترکیه مث خیلی چیزای بی ربط دیگه که می گین

    پاسخ
    • amir گفته:

     تا حالا اسم واژگان قرضی به به گوش خورده کلمه من هم شاید قرضی باشه بعدشم ما ترکان حدود ۲۰۰۰کلمه داریم که تو فارسی شما نمی تونین با یه صفحه نوشته توضیحی بدین بعد اون ترکی حدود ۲۴۰۰۰فعل داره در حالی که فارسی فقط ۵۰۰۰تا فعل داره چرا شما فکر می کنید بزارید چون پایتخت نشینید؟

     پاسخ
  • javad گفته:

   فارسی جایگاهی در زبان ندارد ولی ۲۶۱ جایگاه در لهجه عربی رکورد رو شکوندن که ی فعل رو در چند جمله استفاده کردن
   1_آب خوردم
   2_زمین خوردم
   3_غذا خوردم
   4_هوا خوردم
   در حالی که ترکی به شرح زیر….
   1_سو ایچدیم
   2_یره دیدیم
   ۳_چورک یدیم
   ۴_هاوا چکدیم

   پاسخ
 1. AREFEH...TÜRK گفته:

  عزیزانی که زحمت طراحی این سایت رو کشیدین ببینید بر اساس آخرین اطلاعات پارت زبانشناسی دانشگاه کمبریج که بنده هم عضو هیئت علمیش هستم زبان ترکی سومین زبان کامل جهان از نظر قواعد و تفکیک کلمات مورد استفاده است(۹۲/۳۴درصد کلماتی که در گویش ترکی استانبولی است متعلق به ترکی اصل هستش) لطفا مطالب نادرست منتشر نکنید.
  به زبان عامیانه بگم اگه چشم دیدن تکامل و پیشرفت زبان ترکی رو ندارید چرا از خودتون حرف درمیارید زشته بخدا

  پاسخ
  • محمد گفته:

   بله زبانی که از راه نسل کشی اقوام کشتار اقلیتها کوچ دادن اجباری مردمان ترک سازی فرهنگها ومصادره وغارت مغول وار مفاخر دیگر تمدنها در آسیای صغیر برا خودش آبرو جمع میکنه. نداشته هاش رو با دزدی از داشته های دیگران جبران میکنه.خوشبختانه تاریخ رو نمیتونه بدزده و به سود خودش دستکاری کنه.

   پاسخ
 2. سمیر ماهان گفته:

  با تشکر از سایت خوب تون. بنده مدرس زبانهای انگلیسی، هندی، سنسکریت، اردو و استانبولی هستم و رشته زبانشناسی در دانشگاه معتبر هندوستان خواندم و لیسانس باستان شناسی از دانشگاه راج هنس دارم.
  از لحاظ قدمت و تکامل، زبان سنسکریت که برای هند باستان هست قدیمی ترین و گسترده ترین زبان تاریخ بشری هست، بعد از آن زبان ایران باستان یعنی پهلوی، بهمین ترتیب زبان های آسیایی برگرفته از زبانهای هند و ایران رتبه دارند.
  سنسکریت مادر زبانها و خط های تاریخ بشری هست و میتونید منابعی بر اثبات این موضوع از ماریژان موله، هرتز فلد، گیرشمن، پروفسور هاروارد، دکتر جیمسون، رابرت کریش، گوپتا، دکتر زرینکوب، حسن پیرنیا و … مطالعه کنید.
  از لحاظ تعدد و جمعیت سخنگو، زبان اول دنیا چینی، زبان دوم هندی، زبان سوم خانواده زبانهای روسی و اتریشی، زبان چهارم فارسی و زیرمجموعه ها از قبیل دری و پشتو و اردو، بعد زبانهای انگلیسی، آلمانی، عربی و ترکی، مالایی، ژاپنی، کره ای و…
  از لحاظ قدرت و کاربرد مشخص و مسلم هست که زبانهای: انگلیسی، فرانسوی، هندی، فارسی، ترکی، عربی و آلمانی و روسی زبانهای قدرتمند و پیشرو هستند و در نهایت چین و کره.
  دوستانی که با تعصب در رابطه با زبان ترکی صحبت میکنند باید سالها تحقیق اختصاصی در رابطه با یک زبان داشت تا بتوان بصورت غیرمطلق نظر داد، اما متماسفانه از روی تعصب بدودن مطالعات ویژه و دانش نظر مطلق و قطعی میدن.
  زنده باشید

  پاسخ
  • Admin گفته:

   جناب ماهان عزیز عرض ادب و احترام
   واقعا لذت بردم از این توضیحات جامع و بسیار مفیدی که محبت کردین و ارسال فرمودین.
   بسیار کاربردی و کامل و جای هیچ شبهه ایی باقی نگذاشت.

   پاسخ
   • AREFEH...TÜRK گفته:

    خب عزیزم معلومه که لذت میبرین… ولی باید اینو هم بهتون بگم که اطلاعات ساختگی جناب ماهان کاملا نادرسته به امید شادکامیتون

    پاسخ
  • AREFEH...TÜRK گفته:

   ببینید جناب ماهان اولا که اون دانشگاه هندوستانی که شما توش تحصیلاتت رو تکمیل کردی به هیچ عنوان مورد تایید نیست…دوما این ماها نیستیم که داریم با تعصب صحبت میکنیم اگر بری آمار و اطلاعات سازمان یونسکو یا پارت زبان شناسی دانشگاه کمریج رو مطالعه بکنی متوجه صحیح بودن عرایض بنده خواهید شد این شماهایین که دارین آمار و ارقام ساختگی رو به صورت محترمانه به عنوان قالبی برای حسودی و تعصب خودتون روی فارسی در میارین بعدشم اسامی مانند متعصب یا پانترکیسم رو پیش خودتون قالب ما میکنین که مثلا ما داریم از روی جهالت و شما دارین از روی باسوادی و دانایی حرف می زنین نه عزیز اینطور نیست ممکنه شما پیش خودت به مقصودت جهت کوچک نشان دادن جایگاه زبان ترکی رسیده باشی ولی اینو بدون تو این دنیا کشور ها و سرزمین های بسیار زیادی وجود داره که مردم و مسئولینش با آمار و اطلاعات سازمانها و پژوهشگاه های معتبر مانند یونسکو و… سر و کار دارن نه با آمار و اطلاعات کاملا ساختگی ساخته دست شمااا…و در آخر اینکه اینم بدون؛ البته میدونی ها ولی یکمی داری خودتو قول میزنی خلاصه اینم بدون که فارسی اصلا زبان نیست چهل و سومین لهجه از زبان عربیه، حتی اینو وزارت علوم و اطلاعات هم تایید کرده حالا میخوایی باز هم روش سرپوش بذار و منکرش شو زمانی که داری حرف میزنی اگه دقت کنی به راحتی متوجه خواهی شد که خیلی از کلمات و افعال و… که داری تو جملاتت به کار میبری از عربی و ترکی و هندی وارد فارسی شده طبق آخرین آمار سازمان یونسکو و پارت زبان شناسی دانشگاه کمبریج ۹۲ درصد لهجه فارسی رو عربی، ترکی و هندی تشکیل میده که منابع اون ۸ درصد بقیه هم مشخص نیست بذارین به لهجه خودتون باهاتون حرف بزنم، آخه چقدر میخوایین حتی اطلاعات تایید شده از طرف وزارتخانه های خودتون رو هم انکار کنید بیایین و اینو بپذیرین که فارسی اصلا در جایگاهی نیست که با زبان قدرتمند و اصیل ترکی یا عربی و یا هندی و… رقابت کنه خیلی از کلمات شاهنامه مانند دانش یا آتش از ترکی وارد فارسی شده جناب فردوسی هم سعی کرد و تا حدی تونست به قول خودش شاهنامه رو از کلمات عربی تفکیک کنه ولی نتونست کلمات ترکی رو تفکیک کنه چون که دید بدون کلمات ترکی هم زیبایی و هم وزن و بسیاری دیگر از ملاک های فارسی اصلا معنی خودشو از دست میده ولی اگر شما برین کتاب “ددم قورقوت” که طی ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ سال پیش (زمان های ظهور پیامبر اسلام) به زبان اصیل ترکی نوشته شده رو مطالعه کنین متوجه عمق بسیار زیاد زبان ترکی خواهید شد. شاید فارسی یه زمانی به اسم نامهایی مانند دری یا پهلوی شناخته میشد ولی الان به عنوان چهل و سومین لهجه عربی توسط سازمان یونسکو، وزارت علوم و اطلاعات و بسیاری دیگر از منابع معتبر تایید شده…بزارین به لهجه خودتون باهاتون صحبت کنم کلام آخر اینکه بیایین و یکم واقعبین باشین ضرر نمیکنین قول میدم بهتون بسه دیگه با این هم کبر و حسادت میخوایین به کجا برسین آخه چقدر حسااادت؟!؟!؟!؟!؟!؟

   پاسخ
   • محمد گفته:

    ما که تو متن ماهان کوچیک کردن ترکی را ندیدیم ولی کاملن عقده ای بودن جنابعالی را دیدیم مث مغول بیابونگرد گرسنه ای که به یه روستای آباد میرسه و به تصور ملک پدری بودن اونجا را می بلعه.

    پاسخ
 3. ...TÜRK... گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت همگیتون میخواستم اینو بهتون بگم که میدونستین کلمات فارسی که توش حرف “ق” هست بیشترش از ترکی و بقیش از زبان های دیگه مانند عربی وارد فارسی شده؟
  مثلا بشقاب= بُش (در زبان ترکی یعنی خالی) + قاب (در زبان ترکی یعنی ظرف)
  یا قاشق که ریشه اش کاملا به زبان ترکی برمیگرده
  و یا مثلا قاچاقچی= قاچاق (در زبان ترکی چیزی که میدزدنش) + چی (در زبان ترکی پسوند چی کلمات رو به شغل تبدیل میکند)
  این مطلبو الآن تلوزیون داشت راجعبش صحبت میکرد به نظرم جذاب اومد گفتم که بهتون بگم…

  پاسخ
  • مهدی گفته:

   اگه تو دوربین جلوی گوشیت به چهره ت نیگا کنی با یه قیافه ترکی مثل ترکمنا یا قرقیزا فرق داری.یه آزمایش ژنتیک بدی همه چی برات روشن میشه. آخه شما مثلا ترکا تا کی می خواین خودتونو گول بزنین.

   پاسخ
   • مهدی عزیز همین تست رو شماهم بدین خالی از لطف نیست... اگر شما ایرانیها اروپایی هستین پس چرا اکثرا چشم و مو پوست ترکیب چهره شبیه هندیا و عرب ها دارید البته که من نظر نژادی ندارم رو این مسائل ولی هویت ملی رو با ژنتیک نمیشه مقایسه کرد! گفته:

    Oghuz

    پاسخ
   • سلماسلی گفته:

    گل را نمیزنند و میکارند و اون قول هست که میزنند شما که حتی املای فارسی رو هم بلد نیستی چجوری میای از لهجت دفاع میکنی؟ بعدش لطف کن حروف عربی رو از نوشته خودت پاک کن اون وقت خواهی دید که باید سکوت کنی
    با تشکر سلماسلی

    پاسخ
 4. AREFEH...TÜRK گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت همگیتون میخواستم اینو بهتون بگم که میدونستین کلمات فارسی که توش حرف “ق” هست بیشترش از ترکی و بقیش از زبان های دیگه مانند عربی وارد فارسی شده؟
  مثلا بشقاب= بُش (در زبان ترکی یعنی خالی) + قاب (در زبان ترکی یعنی ظرف)
  یا قاشق که ریشه اش کاملا به زبان ترکی برمیگرده
  و یا مثلا قاچاقچی= قاچاق (در زبان ترکی چیزی که میدزدنش) + چی (در زبان ترکی پسوند چی کلمات رو به شغل تبدیل میکند)
  این مطلبو الآن تلوزیون داشت راجعبش صحبت میکرد به نظرم جذاب اومد گفتم که بهتون بگم…

  پاسخ
 5. مهدی گفته:

  یعنی اگه دیکشنری انگلیسی رو باز کردیم از هر 5 کلمه یکیش ترکیه دروغ شاخدار به خاطر پول از شما عجیب نیست.

  پاسخ
 6. حسین رحمتی گفته:

  دوستان فارسی زبان برای اینکه از خودشون دفاع کنن مطالب بسیار جالبی از خودشون در اوردن
  من با یک مثال ثابت میکنم که فارسی چقدر ارزش داره و همچنین ترکی
  فارس ها وقتی با کامپیوتر کار میکنن حداقل باید یکم انگلیسی بلد باشن ولی ترکا ن ترکا کامپیوترو به زبان ترکی استفاده میکنن
  خب اگه فارسی زبان حساب میشه و لهجه حساب نمیشه چرا نمیتونین با بان فارسی با کامپیوتر کار کنین

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *